Skalniak, ogród z kamienia, kamień w ogrodzie

Skalniak, ogród z kamienia, kamień w ogrodzieJak łatwo i przyjemnie zaprojektować i zrobić skalniak,

który doda charakteru do Twojego ogrodu


Ogrody skalne są naprawdę łatwe do zbudowania i niewymagające w utrzymania. Możesz umiejscowić je w dowolnym miejscu aby dodać trochę smaku do ogrodu i dom.

O to jak zrobić przydomowy skalniak (ogród skalny).

Wybór miejsca.
Pierwszą rzeczą do zrobienia to staranny wybór wybranie rozmiarów i położenia skalniaka. Jeżeli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń skalniak może być tylko jednym z elementów dekoracyjnych ogrodu. Możemy tam umieścić również oczko wodne, ścieżki kamienne, murki, schody kamienne ...
Rośliny skalne zazwyczaj lubią słońce dlatego skalniak powinien być położony w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu, ponieważ w naszym skalniaku mogą znaleźć się rośliny ozdobne, które nie lubią pełnego słońca.

Swoja wizję należy najpierw przemyśleć a następnie narysować, żeby zamiast skalniaka nie wyszła sterta kamieni. Należy zacząć od dużych elementów (ozdobnych skał lub dużych kamieni) oraz najważniejszych/największych roślin.

Zaczynamy pracę - należy oczyszścić teren, na którym będzie położony skalniak, pozbyć się wszelkich krzewów, trawy i chwastów aby nic nie przeszkadzało w budowaniu naszego projektu.

Wybór materiału - kamieni.
Kamienie w skalniaku mogą być różne, należy jednak unikać skał miękkich nieodpornych na warunki atmosferyczne (chyb, że je przystosujemy specjalnie do tego celu). Najtańszym materiałem będą otoczaki, które wbrew pozorom mają ciekawe formy i mogą być ciekawą ozdobą naszego skalniaka, Najlepsze efekty uzyskamy stosując kamienie łamane, łupki i elementy foremne surowe i cięte. Do wypełnienia przestrzeni między kamieniami na pewno przyda się grys, kruszywo, żwir.

Materiały wykorzystywane przy budowie skalniaków

Przykładowe realizacje


U podłuża skalniaka powinno sadzić się rośliny kobiercowe, aby tworzyły łagodne przejście między ogrodem a skalniakiem.
Szczeliny między kamieniami wypełnia się żwirem lub grysem oraz obsadza małymi i delikatnymi roślinami, rosnącymi słabo i powoli i wystarcza im mała ilość podłoża. Dobrym wypełnieniem są też krzewy iglaste i rośliny płożące. Ciekawy efekt można uzyskać przez posadzenie małych drzewek na ukos (zamiast normalnie pionowo) i/lub formować je podobnie jak formuje się drzewka bonsai.

Woda
Jeżeli sam skalniak nam nie wystarcza można pokusić się o wykorzystanie wody - czasem wystarczy mały zbiornik na dole, nad nim kaskada z kamieni po których spływa woda (oraz mała pompka która doprowadza wodę do góry) i mamy prywatny wodospad lub oczko wodne w przydomowym ogródku - wspaniały efekt gwarantowany.

Prosty projekt, nie powinien zabrać nam dłużej niż kilka dni. Gdy skończysz, będziesz mógł cieszyć się atrakcyjnym i niepowtarzalnym dodatkiem do ogrodu.