Projektowanie / planowanie ogrodu / ścieżki ogrodowe

ścieżki w ogrodzieProjektowanie / planowanie ogrodu.

Wyjść z domu i trafić wprost do zacisznego, spokojnego miejsca nawet w środku miasta to marzenie każdego właściciela ogrodu. Zaprojektowanie eleganckiego ogrodu to duże wyzwanie ale przy odrobinie wysiłku i poznaniu kilku podstawowych praw rządzących architekturą ogrodową można stworzyć miejsce codziennego relaksu, a także zaaranżować przestrzeń dla dzieci czy scenerię, w której będzie można miło spędzać czas z przyjaciółmi. Komfortowy i oryginalny ogród jest przecież wizytówką domu.

Aranżując przestrzeń wokół domu warto zastanowić się nad specyfiką poszczególnych jego części i wcześniej zaplanować np. miejsce zabaw dzieci, część przeznaczoną na rośliny rabatowe, skalniaki czy oczko wodne oraz miejsce na spokojny relaks np. przy grillu.



ścieżki wyznaczanieJak wyznaczyć ścieżki?

By ogród sprawiał wrażenie zadbanego i komfortowego warto wyznaczyć ścieżki, dzięki którym trawniki i rośliny nie będą narażane na deptanie. Warto pomyśleć, które miejsca będą szczególnie narażone na eksploatację. Wystarczy poobserwować domowników i zapamiętać, w których miejscach zatrzymują się na dłużej, którędy chodzą, a dokąd właściwie wcale. Wielu popełnia błąd wyznaczając ścieżki na początku, po czym stwierdzają, że są one bezużyteczne, a domownicy i tak wytyczają własne wydeptując trawnik.

Jeżeli w ogrodzie nie ma wytyczonych i utwardzonych ścieżek o odpowiedniej nawierzchni, cała pielęgnacja trawników na nic. Warto zadbać, by miejsca szczególnie narażone na eksploatację wykończyć odpowiednimi materiałami, trwałymi kamieniami czy kruszywami, nie zmieniającymi się wraz z upływem czasu. Na rynku istnieje szeroka gama materiałów nie zmieniających kształtu, koloru czy faktury przez wiele lat.



materiał na ścieżkęCzym wyłożyć ścieżki? Z czego zrobić ścieżki ogrodowe?

Bardzo trwałym i odpornym na zmienne warunki atmosferyczne materiałem jest kamień naturalny. Wszelkiego rodzaju odporne na ścieranie łupki, płyty, kruszywa, otoczaki sprawią, że ogród będzie cieszył oko przez wiele lat, stanie się elegancki, oryginalny, zadbany i nie zmieni się do momentu gdy właściciel sam zdecyduje o zmianie jego wyglądu, bo po prostu się znudzi. Mimo że kamień naturalny jest dość drogi, warto zainwestować, by bez wysiłku utrzymywać otoczenie domu w nienagannym stanie bardzo długo.




materiał na ścieżkęMateriały. Kruszywa, otoczaki i inne materiały

W zależności od tego jaki efekt chce się uzyskać, należy odpowiednio dobrać i połączyć ze sobą materiały. Otoczaki i wszelkiego rodzaju kruszywa, takie jak np. grys, żwir, piasek czy miał granitowy należy układać używając ograniczników. Zapobiega to rozsuwaniu się ścieżek i pozwala utrzymywać ich kształt zgodnie z projektem. Istnieje wiele możliwości. Można stosować obrzeża kamienne, palisady kamienne czy kostki lub krawężniki granitowe. Ograniczniki granitowe czy bazaltowe są trwałe, odporne na ścieranie i różnorodne warunki atmosferyczne. Innym, nie wymagającym ograniczników rozwiązaniem jest ułożenie ścieżki z dużych płyt kamiennych.

Decydując się na rodzaj materiału należy brać pod uwagę zarówno walory estetyczne, jak i rodzaj gruntu, na którym będzie ścieżka.


ścieżka poradyJak układać ścieżki ogrodowe?

W zależności od wyboru rodzaju nawierzchni chodnika, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu oraz oceny jego przepuszczalności. Nawet najlepszej jakości kamień czy kruszywo nie będą wyglądały efektownie jeżeli zostaną ułożone w niewłaściwy sposób. Kładąc nawierzchnię z dobrej jakości materiału warto zainwestować i powierzyć zadanie profesjonalnej firmie zatrudniającej specjalistów, dającej gwarancję na wiele lat. Jeżeli jednak właściciel decyduje się na samodzielne wykonanie ścieżek powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Grunt wyznaczony pod ścieżkę należy solidnie utwardzić, co pozwoli uniknąć zapadania się nawierzchni. Ważne, by wcześniej obliczyć łączną wysokość jaką zajmie konstrukcja chodnika dbając o to, by w efekcie uzyskać poziom równy trawnikowi.

Krawężniki kształtuje się w korycie przeznaczonym pod ścieżkę, wzdłuż boków, na przygotowanej wcześniej podsypce cementowo-piaskowej.

Układając chodnik np. z tłuczenia lub żwiru trzeba wykonać podbudowę z ubitej kilkunastocentymetrowej warstwy tego kruszywa, następnie wyłożyć całość geowłókniną, wyspać kilkucentymetrową mieszaniną piasku i żwiru lub podsypką cementowo-piaskową, a na końcu wysypać ostatnią, kilkucentymetrową warstwę tłuczenia lub żwiru. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy ścieżka leży na gruncie nieprzepuszczalnym. W przypadku gruntu przepuszczalnego, w miejscach mniej narażonych na eksploatację, wystarczy pod nawierzchnią wysypać i ubić kilkucentymetrową warstwę piasku lub podsypki cementowo-piaskowej.

Decydując się np. na otoczaki wystarczy na dokładnie wyłożonej geowłókninie wysypać około dziesięciocentymetrową warstwę kamieni.

Nawierzchnię należy dokładnie wypoziomować i ubić, a następnie wypełnić piaskiem lub zaprawą cementowo-piaskową.


Podsumowując...

Ładne otoczenie domu nie jest przywilejem wymagającym ciągłych inwestycji. Jeżeli tworząc ogród na początku zadba się o odpowiednie materiały można będzie przy niewielkim wysiłku cieszyć się nim wiele lat. Kamienie naturalne i kruszywa nie należą do tanich jednak są trwałe i eleganckie. Wykończeniem i uwieńczeniem dzieła jest wyhodowanie soczyście zielonej, pięknej trawy, bez placów wypalonych słońcem. Tu kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja, regularne nawadnianie, strzyżenie i odżywianie. Dobrym pomysłem jest także ułożenie kilku stopek kamiennych, które dodadzą trawnikowi szyku i elegancji.

Piękny ogród jest w zasięgu ręki!